Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto
Luonto- ja ympäristöalan perustutkinnossa voi opiskella:
- luonto-ohjaajaksi
- luonnonvaratuottajaksi
Luonto- ja ympäristöalan perustutkinnon voi suorittaa myös kaksoistutkintona.
Luonto- ja ympäristöalan perustutkinnon suorittaneella on laaja-alainen osaaminen luonto- ja ympäristöalalta ja hän osaa toimia kestävällä tavalla ja huolehtia turvallisuudesta omalla toimialallaan.
Luonto-ohjaaja
Luonto-ohjaaja osaa toimia luontoon liittyvissä käytännön ohjaustehtävissä. Hän omaa hyvät tiedot luonnosta ja sen ilmiöistä sekä osaa kertoa ryhmälle luonnosta ja huolehtia ohjaustoiminnassa tarvittavista välineistä. Luonto-ohjaaja osaa huolehtia ryhmän turvallisuudesta ja toimia ja asiakaslähtöisesti.
Koulutuksessa keskiöön nousevat ohjaaminen ja elämysten tuottaminen sekä ulkoilureittien rakentaminen suomalaisessa luonnossa matkailu- ja hyvinvointipalvelujen alalla.
Luonnonvaratuottaja
Luonnonvaratuottaja osaa hyödyntää paikallista luontoa luonnontuotealalla. Luonnonvaratuottaja osaa viljellä tai kerätä raaka-aineensa luonnosta. Painopiste on luonnon hyödyntämisessä ja tuotteiden jatkojalostuksessa, palveluiden suunnittelussa, tuotannossa ja markkinoinnissa. Hän tuntee kattavasti luonnontuotealan toimijoita ja luonnontuotteita.
Tutkinnon rakenne:
Tutkinto muodostuu seuraavista tutkinnon osista:
- Pakolliset ammatilliset tutkinnon osat 75 osp
- Valinnaiset ammatilliset tutkinnon osat 70 osp
- Yhteiset tutkinnon osat 35 osp
Pakolliset tutkinnon osat:
- Kestävällä tavalla toimiminen
- Luonnossa ohjaaminen (luonto-ohaaja)
- Luonnon tuotteiden tuottaminen (luonnonvaratuottaja)
Valinnaiset tutkinnon osat:
- Ulkoilureittien rakentaminen ja hoitaminen
Katso lisätietoja tutkinnon sisällöstä ja muista valinnaisista tutkinnon osista täältä.
Koulutuksen kesto:
Koulutuksen kesto suunnitellaan yksilöllisesti ja se riipuu opiskelijan aiemmasta osaamisesta.
OPISKELIJAVALINTA:
Motivaatio ja sitoutuminen tutkinnon suorittamiseen sekä halu alalle työllistymiseen ovat tärkeitä valintakriteerejä. Hae opiskelemaan!